Inspirasyon Essay Topics Business Cycles Essay Cheap Scholarship Essay Proofreading Services Online Sample Resume For One Job Free Download Research Paper Pdf

(Nie)bezpieczne leki?

przez Anna Wąsowsk

Od jakiegoś czasu pojawia się niepokojąca informacja o lekach przeciwbólowych, które mogą zagrażać naszemu życiu. Dokładnie chodzi o substancje czynne, takie jak diklofenak i ibuprofen, które występują w wielu lekach dostępnych w sprzedaży.

źródło: Flickr.comródło: Flickr.com

Okiem naukowców

Światowe media bardzo szybko podjęły temat bezpieczeństwa kardiologicznego niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Afera została nagłośniona w brytyjskich mediach. Na stronie internetowej prestiżowego magazynu medycznego „British Medical Journal” opublikowano wyniki badań hiszpańskich naukowców, którzy wzięli pod lupę substancje często występujące w lekach przeciwbólowych z grupy NLPZ, m.in.. naproksen, ibuprofen, diklofenak. Zbadano ponad 100 000 pacjentów, którzy regularnie zażywali leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Co się okazało? U osób, które przyjmowały ibuprofen lub diklofenak ryzyko udaru wzrastało trzykrotnie. Co więcej, w przypadku używających ibuprofenu ryzyko zawału serca podwyższyło się o 100%, a po stosowaniu diklofenaku – wzrosło czterokrotnie. Niepokojące jest to, że na każde 1 000 osób objętych terapią lekami zawierającymi diklofenak 3 pacjentów doznaje zawału serca, a 1 z nich umiera. Stosowanie ich zwiększa ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych u osób, które nie miały wcześniej chorób układu krążenia. Z kolei najbardziej bezpieczny okazał się naproksen.

ReklamaReklama

Wnioski z zebranych dowodów medycznych są następujące – leków z grupy NLPZ należy używać ostrożnie – zwłaszcza w terapii długotrwałej – ze względu na szkodliwe działanie uboczne. Szczególnie niebezpieczne są preparaty zawierające zwłaszcza diklofenak i ibuprofen. Alternatywą są środki zawierające w składzie naproksen.

Co to są NLPZ?

NLPZ to niesteroidowe leki przeciwzapalne, często stosowane w medycynie ze względu na szerokie działanie farmakologiczne. Działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwagregacyjnie. Wskazane do stosowania w: chorobach narządu ruchu, bólach kostno-mięśniowych, kostno-stawowych, profilaktyce i leczeniu zakrzepów, zatorów, choroby niedokrwiennej serca. Aczkolwiek opublikowane badania przyniosły nowe spojrzenie na leki z grupy NLPZ.

Europejska Agencja Leków (EMEA) uruchomiła proces oceny bezpieczeństwa kardiologicznego diklofenaku w odniesieniu do ryzyka powikłań ze strony chorób układu sercowo-naczyniowego. Ich celem jest określenie potrzeby aktualizacji istniejących zaleceń, dotyczących leczenia dla pacjentów oraz lekarzy przepisujących NLPZ. Natomiast specjaliści z Wielkiej Brytanii i Kanady na łamach „PLOS Medicine” alarmują, że niesteroidowe leki przeciwzapalne zawierające diklofenak należy wycofać z rynku. Według naukowców u chorych zażywających tę substancję ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych jest od 31 do 71% większe w porównaniu do naproksenu.

Bezpieczna alternatywa

W grupie leków NLZP znajdują się również te, które zawierają substancje takie jak naproksen (np. Anapran Neo). Anapran Neo jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, zalecanym przy bólu o różnym pochodzeniu – przy bólach głowy, zębów, mięśni, menstruacyjnych, reumatycznych. W świetle dotychczasowych badań naproksen jest najbezpieczniejszy dla pacjentów z chorobami serca, gdyż nie zwiększa ryzyka sercowo-naczyniowego. Dlatego zalecane jest, by lekarze kardiolodzy wybierali dla swoich pacjentów leki przeciwzapalne oparte na naproksenie. 

Mogą Cię również zainteresować