Najsilniejsze Polskie miasta

przez Maciej Badowski, źródło: PwC

Jak wynika z raportu opracowanego przez analityków z PriceWaterhouseCoopers, Warszawa jest najsilniejszym polskim miastem jeśli chodzi o finanse. Pod uwagę wzięto 11 największych polskich miast.

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

Analitycy z PwC oceniali wiele czynników zebranych w siedem grup. Jedną z nich jest tzw. kapitał źródeł finansowania. W tej kategorii Warszawa jest bezkonkurencyjna, zebrała oceny niemal 150% wyższe niż następne w zestawieniu Szczecin i Poznań.

Warszawa ma największe dochody w kraju. W tym roku mają one sięgnąć 11,5 mld zł. To prawie tyle, ile dochody Krakowa, Wrocławia, Poznania i Łodzi razem wzięte.
Miasto jest największym beneficjentem unijnych funduszy przeznaczonych na współfinansowanie projektów w latach 2007-13. Po ich przeliczeniu na jednego mieszkańca wychodzą kwoty niemal dwukrotnie wyższe, niż średnia dla pozostałych dziesięciu miast.

Stolica znalazła się również na pierwszym miejscu zestawienia tylko pod względem poziomu zadłużenia, ale poziom długu miasta pozostał na bezpiecznym poziomie, Warszawa wciąż może jeszcze zaciągać długi potrzebne np. na inwestycje współfinansowane przez UE. Warszawa jako jedyny samorząd ma uruchomiony program emisji euroobligacji, tzw. EMTN, dający natychmiastowy dostęp do europejskich rynków kapitałowych. W Polsce tylko kilka podmiotów komercyjnych dysponuje takim programem. Oprócz Warszawy spośród dużych miast jeszcze tylko Poznań emituje obligacje na rynku Catalyst warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych.

Warszawa jest jedynym miastem w Polsce, które wprowadziło samoograniczenie co do poziomu zadłużenia. Ma ono nie przekroczyć 55% czyli o 5% mniej, niż próg ustawowy. Wiarygodność finansową miasto buduje korzystając od czterech lat z zewnętrznego rewidenta, który co roku przeprowadza audyt finansów miasta. Warszawa była jedynym miastem w Polsce stosującym takie rozwiązanie.

Mogą Cię również zainteresować