Najczęstsze mity związane z pracą

przez Maciej Badowski

Na rynku pracy funkcjonuje wiele mitów, które są podtrzymywane i w efekcie albo ludzie tracą szansę na ciekawsze oferty pracy, albo szukając pracy popadają w marazm. Poznajmy więc najbardziej znane mity związane z pracą i jej poszukiwaniem.


Często niektórym wydaje się, że gdyby znaleźli pracę o wyższym wynagrodzeniu, byliby szczęśliwi. Badania mówią, że choć lepsze zarobki uszczęśliwią na jakiś czas, to w końcu i tak zaczyna się myśleć o jeszcze wyższej pensji. Średnio, chcemy zarabiać o 20% więcej niż zarabiamy.

Uważa się, że osoby często zmieniające pracę, mają problemy przy poszukiwaniu zatrudnienia. Jeśli zmiana pracy odbywa się co 2-3 lata, to doświadczenie jest bardziej bogate niż u osób, które pracują 10 lat w tym samym przedsiębiorstwie. Osoby, które zmieniają pracę, na ogół mają też więcej osiągnięć, lepiej pracują w zespole, są bardziej elastyczne.

Wysokie koszty pracy sprawiają, że pracodawcy szukają oszczędności tam, gdzie mogą. Część z pracodawców wyznaje zasadę, że pracownik tym jest lepszy im tańszy. Jednak wielu woli zapłacić pracownikowi wyższą pensję a w zamian za to uzyskać pewność lojalności oraz efektywną pracę.

Pracoholik wymarzonym pracownikiem. Nic bardziej mylnego. Osoby cierpiące na pracoholizm nie tylko częściej mają problemy ze zdrowiem, ale również szybciej wypalają się zawodowo, cierpią na depresję, są w pracy mniej efektywni niż osoby pracujące po 8 godzin dziennie.

Praca mężczyzny jest ważniejsza niż praca kobiety. Ten mocno ugruntowany w naszej kulturze stereotyp mówi, że lepiej jest, aby to mężczyzna pracował na utrzymanie rodziny. Tymczasem, coraz więcej kobiet zarabia lepiej od swoich partnerów. Rośnie też liczba kobiet, które są jedynym żywicielem rodziny.

Uważa się, że osoby starsze są gorszymi pracownikami niż młodsi. Tymczasem w wielu zawodach, starszy pracownik wygrywa z młodszym, ma bowiem więcej doświadczenia zawodowego i życiowego, przez co lepiej radzi sobie z sytuacjami trudnymi i kryzysowymi.

Popularnym mitem związanym z obecnością osób starszych na rynku pracy jest wiara w to, że gdyby więcej osób przeszło na emeryturę, wtedy więcej młodych miałoby szansę na etat. Większa ilość emerytów powoduje, że rosną kwoty składek, jakie płacić muszą osoby pracujące, by utrzymać osoby na emeryturach. W efekcie rosną koszty pracy, a pracodawcy starają się redukować ilość zatrudnień.

Nie jest prawdą, że duże korporacje lepiej płacą niż małe firmy. Nie każde stanowisko w korporacji jest świetnie opłacane. Na stanowiskach specjalistycznych oraz średniego szczebla zarządzania pensje nie rzadko są niższe niż wynagrodzenia, które można uzyskać w firmach mniejszych.

Mogą Cię również zainteresować