Kaizen w biznesie. Od czego się zaczęło?

przez Adam Przemyk

Moją przygodę z kaizen zacząłem kilka lat temu… Był to okres, kiedy postanowiłem niektóre rzeczy w swoim życiu zmienić. Wtedy jeszcze dla mnie rozwój osobisty był czarną magią. Lecz, gdy tylko poznałem, ile kryje się tajemnic w nas samych i jak bardzo możemy…

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

…poprawić swoje osiągnięcia, to kim jesteśmy i kim możemy się stać, to od razu wiedziałem, że chcę się tym zająć. Chodziłem ze szkolenia na szkolenie od razu sprawdzając na ile ta wiedza ma swoje potwierdzenie w rzeczywistości. Zawsze działam tak, aby w każdym projekcie, czy nawet w każdym zadaniu, dać z siebie więcej niż mogę. Ogromne wyzwania to jest to, co kocham. Jednak ostatnie 2 lata nauczyły mnie, że nie zawsze jest tak pięknie.

Filozofia poprawiania

Niejednokrotnie potykałem się, popełniałem błędy. Niektóre bardzo rażące. Zajmowałem się różnymi biznesami – raz mniejszymi, innym razem większym, jak np. współprowadzenie sieci szkół językowych. Wiedziałem, że to wszystko zmierza w jednym kierunku. Lecz tak naprawdę przełomowym momentem tej drogi było poznanie i zastosowanie w praktyce filozofii kaizen. Inaczej mówiąc filozofii małych kroków. Głównym jej założeniem jest to, aby robić możliwie jak najmniejsze kroki, systematycznie je powiększając. Po prostu rewelacyjne narzędzie do tego, aby coś poprawić, nauczyć się czegokolwiek nowego lub wprowadzić lepsze nawyki. Bo czyż nie one kształtują nasze życie?

Dzięki kazein uświadomiłem sobie, że cele, które sobie wyznaczam, ostatecznie osiągam. Kaizen działa zawsze i w praktycznie każdym przypadku. „Każda nawet najdłuższa podróż zaczyna się od pierwszego małego kroku” – to jest fantastyczne! Cokolwiek sobie zaplanujesz, jakkolwiek dużo chcesz osiągnąć, to zawsze możesz rozłożyć to na wiele, nawet setki czy tysiące mniejszych, bardzo łatwo osiągalnych celów. Dzięki serii drobnych sukcesów stajesz się też przy okazji coraz pewniejszy w tym co robisz. Twój biznes idzie do przodu, a Ty z każdym kolejnym, małym sukcesem, jesteś coraz bliżej tego, co sobie zaplanowałeś.

Pytaj, a znajdziesz

Kolejną, bardzo ważną rzeczą w kaizen jest to, aby możliwie często zadawać sobie pytania. Im bardziej szczegółowe pytania, tym lepiej. Polecam Ci napisanie sobie na małej karteczce pytania: „jaki jest kolejny najmniejszy krok, który przybliży mnie do mojego celu?” Umieść to pytanie w miejscu, gdzie często przebywasz. Przekonasz się, że będziesz miał coraz to więcej nowych pomysłów, które pozwolą Ci zrobić kolejny, wartościowy krok, umożliwiający rozwinięcie Twojego biznesu. Zadawanie sobie pytań to temat, o którym mógłbym Ci powiedzieć bardzo dużo, ponieważ tak naprawdę zadajemy sobie pytania przez cały czas…

Być może już teraz zadajesz sobie w głowie pytane: „czy to, co ten gość pisze, ma w ogóle sens?” Szczególnie jest to istotne w dzisiejszych czasach. Żyjemy w erze informacji, dlatego mamy dostęp do nieograniczonych źródeł szukania odpowiedzi. Czy to internet, czy odpowiednia lektura, czy konkretna osoba, która na dany temat ma sporą wiedzę opartą o doświadczenia. Jeżeli prowadzisz biznes to polecam Ci systematyczne zadawanie sobie kilku pytań:

1. Co mogę zrobić aby mój produkt/usługa była jeszcze lepsza?

2. Jak mogę się rozwinąć, aby być jeszcze lepszym sprzedawcą?

3. Jaki jest kolejny, najmniejszy krok do tego, abym zarobił X?

4. Jaki jest następny krok do tego, abym znalazł odpowiedniego współpracownika?

5. Gdzie mogę znaleźć odpowiedź na pytanie?

Sam zobaczysz, że im częściej będziesz sobie zadawał pytania, tym więcej konkretnych odpowiedzi uzyskasz i bardziej na tym skorzystasz. Filozofia kaizen zakłada również, że nie można być idealnym, ale zawsze możesz być jeszcze lepszym w tym, co robisz. Pamiętaj, że stale możesz się rozwijać i robić coś jeszcze lepiej.
Japońscy samurajowie ujęli to dosadniej:

Skoro staliśmy się lepsi niż wczoraj, od jutra zaczniemy się doskonalić; przez całe życie, dzień po dniu, trzeba dążyć do perfekcji. To też nie kończy się nigdy.

To bez znaczenia, na jakim etapie jesteś teraz. Czy dopiero zaczynasz swoją drogę, czy jesteś już na bardzo zaawansowanym etapie najważniejsze jest, abyś zaczął z każdym kolejny krokiem robić postęp. Na co dzień zajmuje się prowadzeniem różnego rodzaju szkoleń, uczę ludzi również tego, jak ważne jest koncentrowanie się na drobiazgach, na rzeczach bardzo małych, które są często pomijane. Właśnie te małe rzeczy najczęściej kumulują się w jedną gigantyczną całość i mają ogromne znaczenie. Mówi się, że najlepszą metodą na zjedzenie całego słonia jest… zjeść go kawałek po kawałku. Szczerze mówiąc, nie polecam nikomu konsumpcji słonia, za to bardzo polecam Ci sprawdzić, jak rewelacyjnie działa w każdej dziedzinie robienie rzeczy „kawałek po kawałku”.

Zastosowanie

Kaizen można użyć praktycznie zawsze i do wszystkiego. Jeśli chcesz zrzucić kilka kilogramów, to jest to jak najbardziej dla Ciebie. Jeśli chcesz nauczyć się nowego języka to również kaizen Ci w tym pomoże. Wielu psychologów i osób zajmujących się rozwojem osobistym mówi o tym, że człowiek z natury boi się zmiany. Ludzie żyją w swoich przyzwyczajeniach i nawykach.

Doskonałym na to dowodem jest fakt, że 90% postanowień noworocznych jest powtarzana przez statystycznego Kowalskiego przez około 10 kolejnych lat… Przerażające? Dzieje się tak dlatego, ponieważ alogiczne jest, że z dnia 31 grudnia na 1 stycznia można pozmieniać swoje nawyki, zachowania i umiejętności na lepsze. Oczywiście można podjąć decyzję, że od tego dnia zacznie się nad tym pracować, ale w większości przypadków nie da się dokonać zmiany z dnia na dzień. Część naszego mózgu, która nazywa się ciało migdałowate, jest odpowiedzialna za reakcję walki i ucieczki. Jeśli nałogowy palacz postanowi rzucić palenie z sekundy na sekundę, to będzie to dla niego bardzo duży przeskok i prawdopodobnie po krótkim okresie czasu wróci do nałogu. Metoda kaizen jest świetnym narzędziem dającym nam wskazówki, jak można to ominąć, robiąc bardzo małe kroki i powtarzając je systematycznie.

Na przykładzie palenia

Pierwszym krokiem dla palacza może być coś tak prozaicznego, jak poczekanie 5 sekund z papierosem w zębach na zapalenie go. Drugim krokiem może być niedopalenie papierosa do końca (lub w mniejszej ilości niż zwykle). Trzecim krokiem może być wypalenie o jednego papierosa mniej tygodniowo. I tak dalej i tak dalej… Grunt, aby na myśl o podjęciu kolejnego kroku czuć się z tym komfortowo. Jeżeli zatem na myśl o tym, aby palić jednego papierosa mniej tygodniowo, czujesz dyskomfort – ustal, że wypalisz mniej o pół papierosa tygodniowo. Kiedy to stanie się już proste – zrób kolejny krok, który tym razem będzie o wiele łatwiejszy. Po pewnym czasie przekonasz się, że będziesz robił coraz to większe kroki i ostatecznie osiągniesz to, co zaplanowałeś.

Odważ się robić błędy

Kiedy działasz z rozwagą i osiągasz kolejne sukcesy, a wszystko idzie w dobrym kierunku – to fantastycznie! Lecz są też momenty, kiedy coś idzie nie tak, jak byś tego oczekiwał. Zamiast zwycięstwa pojawia się porażka. Występują trudności, błędy. Ucz się na nich. Traktuj je jako kolejne szanse, które pozwolą Ci rozwinąć Twój potencjał i osiągać jeszcze więcej. Oczywiście na początku może nie być to takie proste… lecz z czasem, kiedy uświadomisz sobie, że praktycznie każdy większy sukces wymaga wielu prób, to zdasz sobie sprawę z tego, ile ważnych informacji uzyskujesz wtedy, kiedy się potykasz.

Kaizen mówi o tym, aby stale się doskonalić. A żeby coś poprawić, najpierw musisz to zlokalizować. Ja jestem osobą, która w życiu wielu rzeczy próbuje, wiele osiągam, lecz równie wiele rzeczy mi nie wychodzi… Przełomowy był moment, kiedy uświadomiłem sobie, że praktycznie wszystko jest trudne, zanim jest łatwe. Czy to jazda samochodem, czy zarabianie pieniędzy. I to jest piękne! Możemy się stale rozwijać, stale być jeszcze lepszą wersją samego siebie. I tego Ci gorąco życzę.

Stary chiński dialog ucznia z mistrzem:

U: „Jaki jest największy sekret Kung Fu?”

M: „Nie popełniać błędów!”

U: „Jak się nauczyłeś nie robić błędów?”

M: „Robiąc błędy, wiele…wiele błędów.”

Z każdym kolejnym błędem jesteś coraz bliżej swojego sukcesu. Czymkolwiek on dla Ciebie jest.

Co teraz? Działaj! Zrób kolejny krok. Zadawaj sobie pytania i pamiętaj, że kropla drąży skałę nie siłą, leczy nieustannym padaniem. Do dzieła!

Kaizen (jap. 改善 pol. poprawa, polepszenie, zmiana na lepsze): filozofia postępowania, wywodząca się z japońskiej kultury i praktyki zarządzania. Jej zastosowanie nie sprowadza się tylko do tego, aby produkt czy usługa odpowiadały określonym wymaganiom jakości. W myśl tej filozofii jakość sprowadza się do stylu życia – niekończącego się procesu ulepszania. Podstawową regułą tej filozofii jest ciągłe zaangażowanie oraz chęć ciągłego podnoszenia jakości firmy i produktu. Polega to na włączeniu procesu myślowego na każdym etapie produkcji, jest odpowiedzią na zautomatyzowane, tradycyjne podejście do produkcji masowej, które eliminuje potrzebę świadomej oceny wykonywanego zadania.

Mogą Cię również zainteresować