Jakie oczekiwania mają Polacy?

przez Piotr Hoffmann

W zależności od kraju, w którym ludzie mieszkają, od pracodawcy oczekują różnych profitów. Od wysokiego wynagrodzenia, stabilności zatrudnienia, aż do możliwości łączenia pracy z życiem prywatnym, tak by praca nie zdominowała ich całkowicie. A czego oczekują Polacy?


Serwis Wynagrodzenia.pl przeprowadził wśród Polaków ankietę na temat ich oczekiwań wobec pracodawców. Pierwsze miejsce w rankingu zajęło wysokie wynagrodzenie. Na pierwszym miejscu ten aspekt pracy stawia 15,5% badanych. Niewiele mniej uzyskała dobra atmosfera w pracy – 12,6%. Trzecie miejsce przypadło kompetentnym przełożonym, oczekuje ich 8,7% pracowników. Pracownicy chcą mieć też poczucie sensu wykonywanej pracy – 7,2%. Pierwszą piątkę oczekiwań zajmują szkolenia i możliwość rozwoju. Co ciekawe, dostęp do szkoleń i kursów najważniejszy jest u tych osób, które pracują nie dłużej niż pięć lat.

Wysokich zarobków oczekują głównie ludzie młodzi – chcą oni mieć pewność posiadania perspektywy zarobkowej. Być może fakt przywiązywania mniejszej wagi do atmosfery pracy u takich osób, jest związany z tym, że będąc na początku drogi zawodowej, nie zetknęli się oni jeszcze z kiepską atmosferą w pracy. Nie mają jasności, jak źle pracuje się w firmie, w której atmosfera jest pełna mobbingu i stresu. Kompetentnych przełożonych częściej oczekują ludzie o dłuższym stażu, być może również, oczekiwanie to wynika z doświadczenia zawodowego, a także posiadania przez te osoby świadomości tego, jak wygląda praca przy menedżerze, który nie zna się na zakresie swoich zadań, jest niesłowny i nie potrafi zarządzać zespołem.

Mogą Cię również zainteresować