źródło: www.flickr.com źródło: www.flickr.com

Najlepsze drużyny Europy będą rywalizować na stadionach w ośmiu miastach. Czterech polskich i czterech ukraińskich. Prawo organizacji turnieju otrzymały Warszawa, Poznań, Wrocław i Gdańsk oraz Kijów, Donieck, Lwów i Charków. Wyboru gospodarza najbliższych mistrzostw Europy dokonano 18 czerwca 2007 roku w walijskim Cardiff. Polska i Ukraina pokonały w finale Włochy oraz wspólną kandydaturę Chorwacji i Węgier. Maskotkami turnieju są Slavek i Slavko – bliźniacy, Polak i Ukrainiec, ubrani w stroje piłkarskie w barwach narodowych swoich reprezentacji.

Dyrektor operacyjny UEFA Martin Kallen ocenił w poniedziałek stan przygotowań Polski do turnieju na 80%, a Ukrainy – minimalnie niżej. W Polsce najwięcej mówi się ostatnio o kłopotach na Stadionie Narodowym w Warszawie. W końcowej fazie budowy wykryto usterki wykonawcze, które mogą spowodować nawet kilkumiesięczne opóźnienie. Pozostałe obiekty nie mają takich problemów, choć niedawno trzeba było przenieść organizację towarzyskiego meczu Polska-Francja z Gdańska do Warszawy. Teraz na PGE Arena Gdańsk trwają głównie prace wykończeniowe i porządkowe.

Jako pierwszy oddano do użytku Stadion Miejski w Poznaniu, gdzie już w listopadzie 2010 roku odbyło się spotkanie biało-czerwonych z Wybrzeżem Kości Słoniowej. Po ośmiu miesiącach funkcjonowania obiektu pozostał jednak nierozwiązany problem z murawą, która była wymieniana już pięciokrotnie.