Dzieła noblistów z ekonomii po polsku

przez Marek Wyrzychowski

Fundamenty polityki monetarnej mogą być fascynujące! – Literatura ekonomiczna jest coraz bardziej popularna, na komentarze noblisty Paula Krugmana w „New York Times” Amerykanie czekają z podobnymi emocjami, jak na kolejne odcinki ulubionego serialu. Na spotkania z noblistami z ekonomii zjeżdżają tłumy – tłumaczy Katarzyna Kozłowska z Kurhaus Publishing.

– Dlatego zdecydowałyśmy się wydać nową serię NOBEL Z EKONOMII. W połowie lipca br. na półki księgarskie trafi pierwsza przetłumaczona na język polski książka Thomasa J. Sargenta, laureata Nagrody Nobla z 2011 roku – informuje. „Wielki problem drobniaków” to napisana przez Thomasa Sargenta oraz specjalistę do spraw polityki pieniężnej Francois R. Velde przekrojowa, doskonale udokumentowana i błyskotliwa historia kształtowania się współczesnego systemu monetarnego. Autorzy książki wychodząc od diagnozy współczesnych problemów polityki monetarnej opowiadają o jej fundamentach i ewolucji. Kreślą historię średniowiecznych monet i przypominają kłopoty wynikające z ich niedoborów, odkrywają renesansowe teorie monetarne oraz wenecki rozkwit bankowości między XIII a XV wiekiem. Przechodzą przez rewolucję cenową w XV i XVI wieku, relacjonują pierwsze problemy z inflacją oraz koncepcje używania pieniądza jako tokena. Wreszcie dochodzą do XIX-wiecznych Niemiec i pokazują narodziny współczesnego monetaryzmu, określanego mianem „standard formula” (formuła standardowa), którego początkiem są wydarzenia z 1873 roku.

– Poprzez naszą kolejną serię literatury ekonomicznej NOBEL Z EKONOMII chcemy umożliwić Polakom śledzenie najważniejszych debat, które mają znaczenie dla naszych kieszeni i perspektyw, które mogą decydować o wyborach ekonomicznych i życiowych. Z uwagi na kryzys długu, w którym dziś znajduje się Europa i liczne gospodarcze turbulencje, których jesteśmy uczestnikami, zwiększa się potrzeba zdobywania wiedzy ekonomicznej. Z serią NOBEL Z EKONOMII, podobnie jak z realizowaną dotąd serią BIZNES HORYZONTY, wychodzimy naprzeciw tej potrzebie – zapowiada Kozłowska.

Thomas John Sargent – amerykański ekonomista urodzony w 1943 roku, twórca kompendium makroekonomicznej wiedzy pt. „Macroeconomic Theory”. Specjalizuje się w polityce monetarnej oraz ekonometrii. Obecnie jest profesorem na Uniwersytecie Nowojorskim. Uznawany jest za jednego ze współtwórców teorii racjonalnych, jednego z najbardziej wpływowych ekonomistów na świecie. W 2011 roku wraz z Christopherem Simsem został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. Prestiżową nagrodę otrzymał za empiryczne badania nad przyczynami i skutkami w makroekonomii. 

Francois R. Velde – urodzony w 1965 roku we Francji ekonomista, specjalista do spraw polityki pieniężnej. W Stanach Zjednoczonych mieszka od 1987 roku, obecnie pracuje dla Banku Rezerw Federalnych w Chicago, a także jako wykładowca na Uniwersytecie w Chicago.

Seria NOBEL Z EKONOMII to unikalna seria książkowa prezentująca dorobek najważniejszych ekonomistów świata. Dzieła zdobywców ekonomicznego Nobla, wydawane przez najbardziej prestiżowe uczelnie, po raz pierwszy publikowane są w języku polskim.

Mogą Cię również zainteresować