Dlaczego Polacy się zadłużają?

przez Katarzyna Wagner

Dane analityczne są alarmujące – coraz więcej Polaków nie reguluje swoich zobowiązań o czasie. Według danych bankowych już 5% pożyczkobiorców nie spłaca rat w terminie.

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

Jednocześnie liczba osób zainteresowanych nowymi kredytami jest nadal duża i nie słabnie mimo licznych restrykcji wprowadzanych przez banki oraz wdrażania w życie kolejnych rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego czy dyrektyw unijnych.

Najnowsze badania pokazały, że Polacy zadłużają się przede wszystkim, aby spłacić wcześniejsze zobowiązania. Znaczną część tych kwot stanowią opłaty za energię elektryczną, usługi telekomunikacyjne, czynsz za mieszkanie czy alimenty. Kredyty na niskie kwoty, do 1 tysiąca złotych, mają stosunkowo mały współczynnik opóźnień i stanowią 19,03% wszystkich zaległości. Podyktowane jest to niskimi ratami, które łatwiej uregulować niż duże sumy.

– Widzimy duże zainteresowanie ofertą Ekspres Kasy. Co miesiąc sprzedajemy o ok. 10% więcej nowych pożyczek. Mamy świadomość, że naszymi klientami są osoby, które szybko potrzebują pieniędzy. Dlatego apelujemy o rozważne zaciąganie zobowiązań. Warto na spokojnie zastanowić się czy będzie nas stać na spłatę pożyczki w określonym czasie lub poradzić się najbliższych czy planowany zakup jest naprawdę niezbędny – mówi Krzysztof Przybysz, ekspert Ekspres Kasa.


Z badania przeprowadzonego na zlecenie grupy ING 63% Polaków deklaruje, że posiada podstawową wiedzę z zakresu finansów, a 23% twierdzi, że jest ona dobra. Ponadto, niemal połowa z nas nie posiada żadnych oszczędności. Polacy chętniej niż inne narody zadłużają się. Nowe kredyty są łatwiejsze do spłacenia, gdyż konsolidacja zobowiązań pozwala zmniejszyć miesięczne raty. Niestety najczęściej wynika to z rozłożenia długu na dłuższy okres, więc tak naprawdę zadłużenie rośnie.

Mogą Cię również zainteresować