Co z wprowadzeniem euro?

przez Katarzyna Wagner

Zdaniem Bronisława Komorowskiego powinniśmy być gotowi na euro, ale bez pośpiechu. Tak prezydent podsumował w środę sejmową debatę na temat wprowadzenia zmian w konstytucji, które umożliwiałyby przyjęcie wspólnej waluty UE.

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

W środę Sejm zdecydował, że należy kontynuować pracę nad prezydenckim projektem zmian w konstytucji dotyczącym członkostwa Polski w UE, w tym regulacji, które odnoszą się do wejścia Polski do strefy euro. Zmiany dotyczą organizacji NBP, w tym przyszłej likwidacji Rady Polityki Pieniężnej. Debacie przysłuchiwał się prezydent Komorowski, który po jej zakończeniu powiedział, że choć Polska powinna być gotowa do przystąpienia do strefy euro, nie musi się spieszyć z przyjęciem europejskiej waluty.

Ostatnio z różnych kręgów rządowych, jak i z NBP płyną głosy, że Polska nie powinna się spieszyć z przyjęciem euro. Ma to związek z kryzysem, który dotyka coraz więcej państw strefy euro. Pieniądze ze specjalnego funduszu uratowały w maju br. przed bankructwem Grecję, a ostatnio Irlandię. Zdaniem wicepremiera Waldemara Pawlaka bardzo trudno byłoby przyjąć Polsce euro przed 2015 r., ponieważ kraj wypełnia obecnie tylko część kryteriów konwergencji.

Mogą Cię również zainteresować