Report Writing Skills Sample Formulierung Hypothesen Dissertation Abstract Professional Papers Ghostwriter Websites Cv Bartender Responsibilities Affirmative Action In Education Thesis Examples Broadcaster Journalist Resume

Atak hakerów na Sony PSN

przez Natalia Ligarzewska

PlayStation Network – wielomilionowa globalna sieć do gier online, zawierająca prywatne informacje użytkowników, padła ofiarą ataku hakerów. F-Secure radzi użytkownikom PSN, jak zabezpieczyć się przed jego skutkami.

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

„Masz konto w sieci Sony PlayStation Network? Na wszelki wypadek sprawdź dane do logowania w innych serwisach i uważnie śledź rachunki kart kredytowych” – radzi na korporacyjnym blogu Mikko Hypponen, szef działu badań F-Secure po ataku hakerów na sieć PSN. Należąca do producenta konsoli PlayStation – firmy Sony – sieć PlayStation Network służy użytkownikom PlayStation 3 i PlayStation Portable do grania przez sieć, kupowania gier oraz multimediów, a także oglądania telewizji online. PSN to około 77 milionów kont użytkowników, zawierających dane osobowe, w tym informacje dotyczące kart kredytowych. 20 kwietnia 2011 została wyłączona przez Sony po atakach hackerów, które miały miejsce 17 i 19 kwietnia. Sprawców – jak dotąd – nie wykryto. Przestępcy mogli wykraść dane kart kredytowych używanych do płacenia za usługi. Ich łupem mogły też paść adresy e-mail i hasła dostępu do sieci PSN. Na celowniku przestępców znalazł się także serwis Qriocity – wirtualna wypożyczalnia filmów i sklep z muzyką dla urządzeń Sony.

Co możemy zrobić, by ochronić nasze dane? „Przede wszystkim, jeżeli używaliśmy adresu e-mail i hasła używanego w PSN także do logowania w innych serwisach, powinniśmy natychmiast zmienić hasła we wszystkich tych serwisach, a także w PSN, gdy tylko zacznie znów działać” – ostrzega Mikko Hypponen na firmowym blogu. Zaleca także śledzenie rachunków kart kredytowych używanych przy transakcjach w PSN.

Czy podobny atak może dotknąć także użytkowników usług powiązanych z konsolami XboX (Microsoft) i Wii (Nintendo)? Zdaniem Mikko Hypponena nie jest to wykluczone. Atak na sieć PSN pokazał, że po użytkownikach komputerów i telefonów komórkowych, także gracze korzystający z konsol nie mogą czuć się całkowicie bezpiecznie.

Mogą Cię również zainteresować