„Dobry i zły, pokój i wojna oraz bosonoga diwa…”

przez Olga Kamińsk

To jedne z wielu wspomnień internautów dotyczących znanych osobistości, wśród których ostatnimi dniami (17-18 grudnia 2011) śmierć zebrała swoje żniwo. Od kilku dni świat żegna przywódców politycznych o skrajnie odmiennych poglądach…

Cesária Évora, źródło: www.flickr.com
Cesária Évora, źródło: www.flickr.com

Prezydenta Republiki Czeskiej i przywódcę Korei Północnej, a także słynną pieśniarkę Cesárię Évorę, znaną jako bosonoga diwa z wysp Zielonego Przylądka.

Vaclav Havel (05.10.1936–18.12.2011) – urodzony w Czechach, pisarz i dramaturg, działacz antykomunistyczny, ostatni prezydent Czechosłowacji oraz pierwszy demokratyczny prezydent Republiki Czeskiej. Bardzo doceniany, nie tylko przez swój naród, za twórczość artystyczną oraz działalność polityczną.

Cesaria Evora(27.08.1941-17.12.2011) – słynna, charyzmatyczna pieśniarka pochodząca z Wysp Zielonego Przylądka (Cabo Verde), występująca bez obuwia (stąd też jej przydomek bosonoga diwa). Dzięki współpracy z Josém da Silva udało jej się zrobić międzynarodową karierę. Laureatka nagrody Grammy w kategorii World Music oraz wielu innych nagród.

Kim Dzong II (16.02.1941-17.12.2011) – przywódca Korei Północnej, szef partii komunistycznej. Dyktator sprawujący przez ponad 17 lat niepodzielną władzę w kraju. Na wieść o jego śmierci wśród obywateli tego kraju wybuchła ogromna histeria, ludzie wychodzili na ulice, padając na kolana płakali oraz kłaniali się pomnikom i plakatom ze zdjęciem zmarłego przywódcy.

Na te smutne doniesienia płynące z krajów pogrążonych w żałobie zareagowali również polscy internauci. Specjaliści NewPoint postanowili przeprowadzić analizę porównawczą, o której z trzech wymienionych osób najczęściej wspominano w polskim internecie. Łącznie przeanalizowano 4 591 publikacji z okresu 12-20 grudnia 2011 rku, zawierających frazę „Kim Dzong II” „Havel” oraz „Cesaria Evora”.

Na wieść o śmierci kolejnych z tych osób w internecie pojawiało się coraz więcej komentarzy, wspomnień oraz kondolencji. Najwięcej wyrazów współczucia i żalu płynęło w kierunku naszych południowo-zachodnich sąsiadów z powodu śmierci byłego prezydenta Vaclava Havla.

Wykres – liczba publikacji
Wykres – liczba publikacji

Na temat Vaclava Havla pojawiło sie 2 766 wzmianek, kolejną popularną informacją była śmierć przywódcy Korei Północnej (1 204), jednak ta wiadomość nie spotkała się z tak wielką przychylnością oraz współczuciem internautów. Miło wspominano natomiast pieśniarkę Cesárię Évorę: internauci umieszczali linki do utworów artystki oraz wspominali jej twórczość.

 Wykres – liczba publikacji, N=4591
Wykres – liczba publikacji, N=4591

Na temat obu zmarłych przywódców najwięcej artykułów pojawiło się na portalach internetowych: dziennikarze na szeroką skalę informowali o przyczynach śmierci, żałobie jaka ogarnęła oba kraje oraz planowanych pogrzebach przywódców. Cesárię Évorę najczęściej wspominano na portal społecznościowym Facebook poprzez umieszczanie linków do jej utworów.

Wykres – liczba publikacji na poszczególnych typach serwisów
Wykres – liczba publikacji na poszczególnych typach serwisów

Najwięcej publikacji o trzech analizowanych w raporcie postaciach pojawiło się na portalach internetowych (1 632 publikacje), następnie w społecznościach (1 061 publikacji) oraz na mikroblogach (1 024 publikacje).

Wykres – typ serwisu
Wykres – typ serwisu

Serwisem, gdzie pojawiło się najwięcej komentarzy, okazały się Facebook (22% wszystkich publikacji), Twitter (16% wszystkich publikacji) i Blip (5%).

Wykres – nazwa serwisu, N= 4591
Wykres – nazwa serwisu, N= 4591

Metodologia: badanie zostało wykonane metodą analizy danych. Jako materiał badawczy uwzględniono posty z 3,8 mln źródeł w social media monitorowanych przez system NewsPoint Social Media oraz z prawie 4 tys. portali monitorowanych przez NewsPoint. Uwzględniono publikacje artykuły i posty wzmianki zawierające frazy „Kim Dzong Il” „Havel” oraz „Cesaria Evora” we wszystkich odmianach. Analizowane posty zostały umieszczone w sieci w dniach 12-20.12.2011 roku.

Raporty NewsPoint to pogłębione analizy medialne materiałów pochodzących z portali internetowych i social media. Obrazują one działania komunikacyjne firmy, marki lub usługi prowadzone w mediach w dowolnym czasie. Umożliwiają też porównanie obecności w mediach organizacji oraz jej konkurentów. Raporty pozwalają również na przyjrzenie się, jak media czy internauci traktują wybrane zagadnienia czy też na wyłonienie internetowych liderów opinii. Analizy NewsPoint mogą być również pomocne w działaniach sprzedażowych i badawczo-rozwojowych. NewsPoint Social Media to pierwszy na polskim rynku zaawansowany system monitorujący media spolecznościowe. Obecnie monitoruje w Polsce 13 tys. stron na Facebooku, niemal 3 mln forów, 293 tys. blogów, 2 porównywarki cen oraz 5 platform mikroblogowych (Twitter, Flaker, Pinger, Blip, Twitt).

Mogą Cię również zainteresować